Cast Iron Sealing Clamps for Steel Pipes - Type DS - with EPDM-Sealing
| Media: | Compressed air oil-free, Heating water, Water |
|---|---|
| Pipe types: | steel pipe |
| Pipe types: | Steel pipes |
| A: | 134 mm |
| Pipe standards: | DIN EN 10220 Series 1, DIN EN 10255 |
| Hierarchy type: | variant |
| Max. Operating temp.: | 25 °C, 90 °C |
| Max. Operating pressures: | 6 bar, 10 bar, 16 bar |
| B: | 140 mm |
| C: | 194 mm |
| DN: | 100 |
| Outer diam. 1: | 114,3 mm |
| Product type: | DS |
| Materials: | Spheroidal graphite cast iron, Malleable cast iron |
| Const.Mat.Desc.: | DIN EN 1562, DIN EN 1563 |
| Series: | 252 |
| Refinement: | galvanized |
| Seal materials: | EPDM |
| Net weight: | 3,16 kg |
geboclamps
geboclamps the malleable cast iron sealing & tapping saddles for steel pipes
The geboclamps made of malleable cast iron or cast steel are the proven repair solution for sealing holes, cracks or corrosion points as well as for the subsequent installation of branches on steel pipes in accordance with DIN EN 10255/10220 (series 150/220 or 2000). The DS/DSK (Sealing Clamps) types are ideally suited for quick sealing and are designed for operating pressures of up to PN 16 (water). With upper temperature limits of ≤ 25 °C for cold water and ≤ 90 °C for heating water. The type ANB Tapping Clamp offers an integrated connection option with internal thread for subsequent branch installation. Assembly is straightforward using standard tools without welding or soldering. A drill hole in the pipe is only necessary with Tapping Clamps, ideally prepared with a hole saw to prevent damage to the thread.
|
Type: DS Product No.: 01.252.28.09 |
|||
|---|---|---|---|
| Medium | Water | Heating water | Compressed air oil-free |
| Pipe Type | Steel pipes | Steel pipes | Steel pipes |
| Pipe Standard | DIN EN 10255, DIN EN 10220 Series 1 | DIN EN 10255, DIN EN 10220 Series 1 | DIN EN 10255, DIN EN 10220 Series 1 |
| Max. Operating Temperature (°C) | 25 °C | 90 °C | - |
| Ambient Temperature (°C) | - | - | - |
| Max. Operating Pressure (bar) | 16 bar | 6 bar | 10 bar |
| Certificate Number | |||
| Test Specification |
Product No.: 01.252.28.09