Malleable Cast Iron Compression Fitting for Steel Pipes - Type A - with EPDM-Sealing
| Media: | Cold drinking water |
|---|---|
| Pipe types: | steel pipe |
| Pipe types: | Steel pipes |
| A: | 115 mm |
| Pipe standards: | DIN EN 10255 |
| Hierarchy type: | variant |
| Max. Operating temp.: | 25 °C |
| Max. Operating pressures: | 16 bar |
| Certifier: | DVGW CERT, Land Salzburg, OFI CERT |
| Certificate numbers: | DVGW-Reg.-Nr. DW-8511AU2216, Land Salzburg R-15.2.3-21-17130, OFI CERT Konformitätsbestätigung 1085-0803 |
| Testing basis: | Anforderungen des Umweltbundesamtes, Baustoffliste ÖA, DVGW W 534 |
| Thread size 1 in ″: | 1 1/2 |
| Thread type 1: | Connection thread R |
| DN: | 40 |
| Outer diam. 1: | 48,3 mm |
| Threaded connection: | Male thread |
| Thread standard: | DIN EN 10266-1, ISO 7/1 |
| Product type: | A |
| Materials: | Malleable cast iron |
| Const.Mat.Desc.: | EN-GJMB-350-10 |
| Series: | 151 |
| Corner dimension e: | 81 mm |
| Width across flats SW: | 75 mm |
| min. Insertion depth 1: | 40 mm |
| Max. insertion depth: | 75 mm |
| Refinement: | Hot-dip galvanised |
| Seal materials: | EPDM |
| Net weight: | 1,02 kg |
gebooriginal
gebooriginal - malleable cast iron compression fittings for tensile and shear-resistant pipe connections
The gebooriginal product group includes compression fittings made of high-quality malleable cast iron for secure connections of steel, boiling or PE pipes. Assembly is carried out without welding, threading or special tools - quickly, reliably and with few tools.
The connectors are designed for operating pressures up to PN 16 and Temperatures up to 80 °C and are ideally suited for quick repairs in the drinking water and heating sector.
The range includes straight connections, reductions, elbows, T-pieces and end caps. An integrated seal ensures permanent gaskets even under changing loads.
gebooriginal stands for durable, easy-to-install solutions in professional pipework construction.
|
Type: A Product No.: 01.151.00.05 |
|
|---|---|
| Medium | Cold drinking water |
| Pipe Type | Steel pipes |
| Pipe Standard | DIN EN 10255 |
| Max. Operating Temperature (°C) | 25 °C |
| Ambient Temperature (°C) | - |
| Max. Operating Pressure (bar) | 16 bar |
| Certificate Number | DVGW-Reg.-Nr. DW-8511AU2216, OFI CERT Konformitätsbestätigung 1085-0808, Land Salzburg R-15.2.3-21-17130 |
| Test Specification | DVGW W 534, Anforderungen des Umweltbundesamtes, Baustoffliste ÖA |
Product No.: 01.151.00.05