HTB=high temperature resistant variant for gas house installation
Malleable Cast Iron Compression Fitting for Steel Pipes - Type EKT - HTB
HTB=high temperature resistant variant for gas house installation
| Media: | Gas inside buildings |
|---|---|
| Pipe types: | steel pipe |
| Pipe types: | Steel pipes |
| A: | 53 mm |
| Pipe standards: | DIN EN 10220 Series 1, DIN EN 10255 |
| Hierarchy type: | variant |
| Ambient temp.: | -20 - 60 °C |
| Max. Operating pressures: | 5 bar |
| Certifier: | DVGW CERT, Gas.be Labo ARGB-KVBG |
| Certificate numbers: | DVGW-Reg.-Nr. NG-4502AP1417, gas.be: C-13-3347-A |
| Testing basis: | DIN 3387-1, EN 1775, DIN 3387-1 |
| DN: | 20 |
| Outer diam. 1: | 26,9 mm |
| Threaded connection: | Without thread |
| Product type: | EKT |
| Materials: | Malleable cast iron |
| Const.Mat.Desc.: | EN-GJMB-350-10 |
| Series: | 180 |
| Corner dimension e: | 54 mm |
| Width across flats SW: | 50 mm |
| min. Insertion depth 1: | 30 mm |
| Max. insertion depth: | 40 mm |
| Refinement: | Hot-dip galvanised, Galvanised |
| Seal materials: | Graphit, NBR |
| Net weight: | 0,405 kg |
gebooriginal
gebooriginal - malleable cast iron compression fittings for tensile and shear-resistant pipe connections
The gebooriginal product group includes compression fittings made of high-quality malleable cast iron for secure connections of steel, boiling or PE pipes. Assembly is carried out without welding, threading or special tools - quickly, reliably and with few tools.
The connectors are designed for operating pressures up to PN 16 and Temperatures up to 80 °C and are ideally suited for quick repairs in the drinking water and heating sector.
The range includes straight connections, reductions, elbows, T-pieces and end caps. An integrated seal ensures permanent gaskets even under changing loads.
gebooriginal stands for durable, easy-to-install solutions in professional pipework construction.
|
Type: EKT Product No.: 01.180.07.02 |
|
|---|---|
| Medium | Gas inside buildings |
| Pipe Type | Steel pipes |
| Pipe Standard | DIN EN 10255, DIN EN 10220 Series 1 |
| Max. Operating Temperature (°C) | - |
| Ambient Temperature (°C) | -20 - 60 °C |
| Max. Operating Pressure (bar) | 5 bar |
| Certificate Number | DVGW-Reg.-Nr. NG-4502AP1417, gas.be: C-13-3347-A |
| Test Specification | DIN 3387-1, EN 1775, DIN 3387-1 |
Product No.: 01.180.07.02