brass compression fitting for copper pipes - type MAS - with EPDM-seal
brass compression fitting for copper pipes - type MAS - with EPDM-seal
Product information:
with male thread
Application Hints:
Can be fitted without special tools
brass compression fitting for copper pipes - type MAS - with EPDM-seal
Product categorie:
Compression fitting
Pipe types:
Copper pipe
Pipe standards:
DVGW GW 392, DIN EN 1057
Thread size 1 in ″:
1/2
Thread type 1:
Connection thread R
DN:
15
Outer diam. 1:
18 mm
Threaded connection:
Male thread
Thread standard:
DIN EN 10266-1, ISO 7/1
Materials:
brass
Series:
310
Seal materials:
EPDM
Product information:
with male thread
Application Hints:
Can be fitted without special tools
| Media: | Heating water, Hot and cold drinking water, Cold drinking water |
|---|---|
| Pipe types: | Copper pipe |
| Pipe types: | Copper pipes |
| A: | 65 mm |
| Pipe standards: | DIN EN 1057, DVGW GW 392 |
| Hierarchy type: | variant |
| Max. Operating temp.: | 25 °C, 80 °C |
| Max. Operating pressures: | 6 bar, 10 bar |
| Certifier: | Land Salzburg, OFI CERT |
| Certificate numbers: | Land Salzburg R-15.2.3-21-17130, OFI CERT Konformitätsbestätigung 1085-0803 |
| Testing basis: | Anforderungen des Umweltbundesamtes, Baustoffliste ÖA |
| Thread size 1 in ″: | 1/2 |
| Thread type 1: | Connection thread R |
| DN: | 15 |
| Outer diam. 1: | 18 mm |
| Threaded connection: | Male thread |
| Thread standard: | DIN EN 10266-1, ISO 7/1 |
| Product type: | MAS |
| Materials: | brass |
| Series: | 310 |
| Corner dimension e: | 47 mm |
| Width across flats SW: | 41 mm |
| min. Insertion depth 1: | 30 mm |
| Max. insertion depth: | 35 mm |
| Seal materials: | EPDM |
| Net weight: | 0,271 kg |
gebomessing
gebomessing compression fittings the robust connection technology for steel and copper pipes
Our gebomessing product range not only includes compression fittings with and without length adjustment, but also compact adapters with clamp connection for easy installation. It offers a first-class selection of brass compression fittings for steel and copper pipes in drinking water installations, heating systems or high-pressure applications.
gebomessing - the connections for professional pipe installation
Fields of Application
|
Type: MAS Product No.: 04.310.00.0118 |
||
|---|---|---|
| Medium | Cold drinking water | Heating water |
| Pipe Type | Copper pipes | Copper pipes |
| Pipe Standard | DIN EN 1057, DVGW GW 392 | DIN EN 1057, DVGW GW 392 |
| Max. Operating Temperature (°C) | 25 °C | 80 °C |
| Ambient Temperature (°C) | - | - |
| Max. Operating Pressure (bar) | 10 bar | 6 bar |
| Certificate Number | ||
| Test Specification |
Dimensions / Weights
Type: MAS
Product No.: 04.310.00.0118
Product No.: 04.310.00.0118
A:
65 mm
Corner dimension e:
47 mm
Width across flats SW:
41 mm
min. Insertion depth 1:
30 mm
Max. insertion depth:
35 mm
Net weight:
0,271 kg
Product Variants / Other Sizes
Type: MAS