brass tapping clamp for copper pipes - type MB - with EPDM-seal
| Media: | Heating water, Cold drinking water |
|---|---|
| Pipe types: | Copper pipe |
| Pipe types: | Copper pipes, Soft copper pipes |
| A: | 50 mm |
| Pipe standards: | DIN EN 1057 |
| Hierarchy type: | variant |
| Max. Operating temp.: | 25 °C, 90 °C |
| Max. Operating pressures: | 4 bar, 6 bar, 10 bar |
| B: | 29 mm |
| C: | 45 mm |
| Thread size 1 in ″: | 1/2 |
| Thread type 1: | Connection thread Rp |
| D: | 38 mm |
| DN: | 15 |
| Outer diam. 1: | 18 mm |
| E: | 25 mm |
| Threaded connection: | Female thread |
| Thread standard: | DIN EN 10266-1, ISO 7/1 |
| Product type: | MB |
| Materials: | brass |
| Series: | 621 |
| Seal materials: | EPDM |
| Net weight: | 0,19 kg |
geboclamps
geboclamps the malleable cast iron sealing & tapping saddles for steel pipes
The geboclamps made of malleable cast iron or cast steel are the proven repair solution for sealing holes, cracks or corrosion points as well as for the subsequent installation of branches on steel pipes in accordance with DIN EN 10255/10220 (series 150/220 or 2000). The DS/DSK (Sealing Clamps) types are ideally suited for quick sealing and are designed for operating pressures of up to PN 16 (water). With upper temperature limits of ≤ 25 °C for cold water and ≤ 90 °C for heating water. The type ANB Tapping Clamp offers an integrated connection option with internal thread for subsequent branch installation. Assembly is straightforward using standard tools without welding or soldering. A drill hole in the pipe is only necessary with Tapping Clamps, ideally prepared with a hole saw to prevent damage to the thread.
|
Type: MB Product No.: 04.621.60.1801 |
|||
|---|---|---|---|
| Medium | Cold drinking water | Heating water | Heating water |
| Pipe Type | Copper pipes | Copper pipes | Soft copper pipes |
| Pipe Standard | DIN EN 1057 | DIN EN 1057 | DIN EN 1057 |
| Max. Operating Temperature (°C) | 25 °C | 90 °C | 90 °C |
| Ambient Temperature (°C) | - | - | - |
| Max. Operating Pressure (bar) | 10 bar | 6 bar | 4 bar |
| Certificate Number | |||
| Test Specification |
Product No.: 04.621.60.1801