multigebo Set
multigebo Set
Product information:
Compression fitting with length adjustment
Application Hints:
Can be fitted without special tools
multigebo Set
Product categorie:
Compression fitting
Pipe types:
multilayer composite pipe
Pipe standards:
DIN 16836, DIN EN ISO 21003 ( Typ M)
Outer diam. 1:
14 mm
Outer diameter 2:
14 mm
Threaded connection:
with length adjustment
Materials:
brass
Series:
320
Seal materials:
EPDM
Product information:
Compression fitting with length adjustment
Application Hints:
Can be fitted without special tools
| Media: | Heating water, Drinking water hot, Hot and cold drinking water, Cold drinking water |
|---|---|
| Pipe types: | multilayer composite pipe |
| Pipe types: | Multilayer composite pipes in accordance with DIN 16836 and DIN EN ISO 21003 (type M) |
| Pipe standards: | DIN 16836, DIN EN ISO 21003 ( Typ M) |
| Hierarchy type: | variant |
| Max. Operating temp.: | 20 °C, 70 °C |
| Max. Operating pressures: | 6 bar, 10 bar |
| Certifier: | Land Salzburg, OFI CERT |
| Certificate numbers: | Land Salzburg R-15.2.3-21-17130, OFI CERT Konformitätsbestätigung 1085-0803 |
| Testing basis: | Anforderungen des Umweltbundesamtes, Baustoffliste ÖA |
| B: | 30 mm |
| Outer diam. 1: | 14 mm |
| Outer diameter 2: | 14 mm |
| L: | 97 mm |
| Threaded connection: | with length adjustment |
| Product type: | MGV |
| Materials: | brass |
| Series: | 320 |
| SW1: | 27 mm |
| SW2: | 24 mm |
| Seal materials: | EPDM |
| Net weight: | 0,39 kg |
multigebo
multigebo the modular solution for the repair and connections of multilayer composite pipes
When it comes to fast, reliable and flexible pipe repairs, multigebo is the solution every installer needs. This innovative system was developed for the seamless connections of multilayer composite pipes from various manufacturers. It avoids downtime, warrants leak-free performance and can be easily adapted to various pipe types. A special feature is the telescopic function, which allows you to adjust the length as required.
Thanks to multigebo, secure, permanent connections for various pipes from different manufacturers are no longer a problem.
Fields of Application
|
Type: MGV Product No.: 14.320.02.14KIT |
|||
|---|---|---|---|
| Medium | Cold drinking water | Drinking water hot | Heating water |
| Pipe Type | Multilayer composite pipes in accordance with DIN 16836 and DIN EN ISO 21003 (type M) | Multilayer composite pipes in accordance with DIN 16836 and DIN EN ISO 21003 (type M) | Multilayer composite pipes in accordance with DIN 16836 and DIN EN ISO 21003 (type M) |
| Pipe Standard | DIN 16836, DIN EN ISO 21003 ( Typ M) | DIN 16836, DIN EN ISO 21003 ( Typ M) | DIN 16836, DIN EN ISO 21003 ( Typ M) |
| Max. Operating Temperature (°C) | 20 °C | 70 °C | 70 °C |
| Ambient Temperature (°C) | - | - | - |
| Max. Operating Pressure (bar) | 10 bar | 6 bar | 6 bar |
| Certificate Number | |||
| Test Specification |
Dimensions / Weights
Type: MGV
Product No.: 14.320.02.14KIT
Product No.: 14.320.02.14KIT
B:
30 mm
L:
97 mm
SW1:
27 mm
SW2:
24 mm
Net weight:
0,39 kg
Set Contents
Product Name: multigebo Set
Product No.: 14.320.02.14KIT
Product No.: 14.320.02.14KIT
| Product Number | Product Name | Quantity |
|---|---|---|
| Stützkörper | Support sleeve 10,0 mm | 2 |
| Klemmhülse | Grip ring 14,0 mm | 2 |
| Messdorn | Gauge for determining the inner diameter of the pipe | 1 |
Product Variants / Other Sizes
Type: MGV