Stainless Steel Ball Valve - Type 605
| Hierarchy type: | variant |
|---|---|
| Thread size 1 in ″: | 2 1/2 |
| Thread type 1: | Connection thread |
| D: | 65 mm |
| L: | 145 mm |
| Threaded connection: | Female thread and locking tab |
| Thread standard: | DIN EN 10266-1, ISO 7/1 |
| Product type: | 605 |
| H: | 125 mm |
| Materials: | Stainless steel |
| Const.Mat.Desc.: | 1.4408/CF8M |
| Series: | G3K |
| W: | 215 mm |
| Seal materials: | PTFE |
| Net weight: | 4,28 kg |
gebog316
gebog316 - Stainless steel threaded fittings for the highest requirements
The gebog316 threaded fittings are made of high-quality Stainless steel (material 1.4408; for bends and sockets partly AISI 316L, material 1.4404) in accordance with DIN EN 10226-1 (ISO 7/1). Thanks to their outstanding corrosion and acid resistance, they are ideally suited for a wide range of demanding media such as drinking water, various chemicals or applications in the food industry.
The product range includes bends, elbows, T-pieces, Sockets, nipples, plugs, caps, hose nozzles, screw fittings, ball valves and more - including for screwed pipe solutions. Flat-sealing versions are equipped with PTFE gaskets, warranting high tightness and hygiene standards.
The precise thread quality and dimensional accuracy in length and wall thickness ensure reliable connectivity and a long service life.
The gebog316 product group is a professional solution for installations where reliability, durability and hygiene are top priorities.
Product No.: 605-212