The permissible Pressure ratings vary depending on the type of pipe, external pipe diameter, damage and the use of single or multi-part sealing tapes.
Stainless steel sealing clamp - Maxi 1 - with EPDM-sealing
The permissible Pressure ratings vary depending on the type of pipe, external pipe diameter, damage and the use of single or multi-part sealing tapes.
| Media: | Water |
|---|---|
| Overall length: | 500 mm |
| Pipe types: | Fibre cement pipe, Cast iron pipe, PE pipe, PVC pipe, steel pipe, Ductile iron pipe |
| Pipe types: | Fibre cement pipe, Cast iron pipe, PE pipes, PVC pipe, Steel pipes, Ductile iron pipe |
| Hierarchy type: | variant |
| Max. Operating temp.: | 20 °C, 90 °C |
| DN: | 125 |
| Outer diameter from: | 135 mm |
| Outer diameter up to: | 145 mm |
| Product type: | MAXI 1 |
| Materials: | Stainless steel |
| Series: | 51E |
| Seal materials: | EPDM |
| Net weight: | 6,476 kg |
gebounifix
gebounifix the stainless steel sealing clamps for permanent pipe repairs
gebounifix stands for proven repair solutions made of Stainless steel for reliable sealing of damaged pipes. Whether pitting, longitudinal cracks or porous areas, gebounifix can be used to repair leaks quickly, safely and permanently without having to remove or weld pipes.
The product family includes various versions for different requirements.
All variants are made of stainless steel and are suitable for a wide range of pipe materials, including steel, cast iron, stainless steel, copper, PE or PVC. Assembly is quick and uncomplicated thanks to pre-assembled screws, welded bolts and proven clamping technology.
gebounifix is the well thought-out choice for installers, utilities and maintenance personnel who need a quick, clean and permanently dense solution for damaged pipework.
|
Type: MAXI 1 Product No.: 51.03.135145.50 |
||
|---|---|---|
| Medium | Water | Water |
| Pipe Type | Steel pipes, Cast iron pipe, Ductile iron pipe, Fibre cement pipe | PE pipes, PVC pipe |
| Pipe Standard | - | - |
| Max. Operating Temperature (°C) | 90 °C | 20 °C |
| Ambient Temperature (°C) | - | - |
| Max. Operating Pressure (bar) | - | - |
| Certificate Number | ||
| Test Specification |
Product No.: 51.03.135145.50