Compact adapter for steel pipe
Compact adapter for steel pipe
Product information:
Compact adapter made of brass with clamp connection
Application Hints:
Assembly aids/tools:
Allen key
Size 3 for Minigebo ½" and ¾"
Size 4 for minigebo 1"
Bit insert
HW3 for minigebo ½" and ¾"
HW4 for minigebo 1"
Compact adapter for steel pipe
Product categorie:
Compact adapters
Pipe types:
steel pipe
Pipe standards:
DIN EN 10255, DIN EN 10220 Series 1
Thread size 1 in ″:
1/2
Thread type 1:
Connection thread R
DN:
15
Outer diam. 1:
21,3 (1/2") mm
Threaded connection:
Male thread
Thread standard:
DIN EN 10266-1, ISO 7/1
Materials:
brass
Series:
303
Seal materials:
EPDM
Product information:
Compact adapter made of brass with clamp connection
Application Hints:
Assembly aids/tools:
Allen key
Size 3 for Minigebo ½" and ¾"
Size 4 for minigebo 1"
Bit insert
HW3 for minigebo ½" and ¾"
HW4 for minigebo 1"
| Media: | Heating water, Hot and cold drinking water, Cold drinking water, Hot drinking water |
|---|---|
| Pipe types: | steel pipe |
| Pipe types: | Steel pipes |
| Pipe standards: | DIN EN 10220 Series 1, DIN EN 10255 |
| Hierarchy type: | variant |
| Max. Operating temp.: | 25 °C, 70 °C |
| Max. Operating pressures: | 6 bar, 10 bar |
| Certifier: | DVGW CERT, Land Salzburg, OFI CERT |
| Certificate numbers: | DVGW-Reg.-Nr. DW-8511DM0294, Land Salzburg R-15.2.3-21-17130, OFI CERT Konformitätsbestätigung 1085-0803 |
| Testing basis: | Anforderungen des Umweltbundesamtes, Baustoffliste ÖA, DVGW-Arbeitsblatt W 534 |
| B: | 39 mm |
| Thread size 1 in ″: | 1/2 |
| Thread type 1: | Connection thread R |
| DN: | 15 |
| Outer diam. 1: | 21,3 (1/2") mm |
| L: | 54 mm |
| Threaded connection: | Male thread |
| Thread standard: | DIN EN 10266-1, ISO 7/1 |
| Product type: | MMA |
| Materials: | brass |
| Series: | 303 |
| Width across flats SW: | 30 mm |
| Seal materials: | EPDM |
| Net weight: | 0,196 kg |
minigebo
minigebo our compact repair solutions for tight installation situations
Tight spaces? No problem! The minigebo Socket is the ultimate innovation for radiator connections and drinking water installations - compact, reliable and incredibly easy to install. No welding, no tapping, no special tools required - just an Allen key! Designed for quick and safe installations, minigebo makes working in tight spaces effortless. With its high-quality compression fitting, it provides a dense and permanent solution for heating systems and drinking water applications.
Tested and certified for long-term use, it fulfils the highest safety and hygiene standards.
Fields of Application
|
Type: MMA Product No.: 01.303.00.01 |
|||
|---|---|---|---|
| Medium | Cold drinking water | Hot drinking water | Heating water |
| Pipe Type | Steel pipes | Steel pipes | Steel pipes |
| Pipe Standard | DIN EN 10255, DIN EN 10220 Series 1 | DIN EN 10255, DIN EN 10220 Series 1 | DIN EN 10255, DIN EN 10220 Series 1 |
| Max. Operating Temperature (°C) | 25 °C | 70 °C | 70 °C |
| Ambient Temperature (°C) | - | - | - |
| Max. Operating Pressure (bar) | 10 bar | 6 bar | 6 bar |
| Certificate Number | DVGW-Reg.-Nr. DW-8511DM0294 | ||
| Test Specification | DVGW-Arbeitsblatt W 534 |
Dimensions / Weights
Type: MMA
Product No.: 01.303.00.01
Product No.: 01.303.00.01
B:
39 mm
L:
54 mm
Width across flats SW:
30 mm
Net weight:
0,196 kg
Product Variants / Other Sizes
Type: MMA