Montagehilfsmittel/Werkzeuge: Innensechskantschlüssel Größe 3 für Minigebo ⅜", ½“ und ¾“ Größe 4 für Minigebo 1“
Biteinsatz HW3 für Minigebo ⅜", ½“ und ¾“ HW4 für Minigebo 1“
Compact adapter for steel pipe
Montagehilfsmittel/Werkzeuge: Innensechskantschlüssel Größe 3 für Minigebo ⅜", ½“ und ¾“ Größe 4 für Minigebo 1“
Biteinsatz HW3 für Minigebo ⅜", ½“ und ¾“ HW4 für Minigebo 1“
| Media: | Heating water |
|---|---|
| Pipe types: | steel pipe |
| Pipe types: | Steel pipes |
| Pipe standards: | DIN EN 10220 Series 1, DIN EN 10255 |
| Hierarchy type: | variant |
| Max. Operating temp.: | 70 °C |
| Max. Operating pressures: | 6 bar |
| B: | 34 mm |
| Thread size 1 in ″: | 1/2 |
| Thread type 1: | Connection thread R |
| DN: | 10 |
| Outer diam. 1: | 17,2 (3/8") mm |
| L: | 54 mm |
| Threaded connection: | Male thread |
| Thread standard: | DIN EN 10266-1, ISO 7/1 |
| Product type: | MMAN |
| Materials: | brass |
| Series: | 304 |
| Width across flats SW: | 26 mm |
| Refinement: | nickel-plated |
| Seal materials: | EPDM |
| Net weight: | 0,175 kg |
minigebo
minigebo our compact repair solutions for tight installation situations
Tight spaces? No problem! The minigebo Socket is the ultimate innovation for radiator connections and drinking water installations - compact, reliable and incredibly easy to install. No welding, no tapping, no special tools required - just an Allen key! Designed for quick and safe installations, minigebo makes working in tight spaces effortless. With its high-quality compression fitting, it provides a dense and permanent solution for heating systems and drinking water applications.
Tested and certified for long-term use, it fulfils the highest safety and hygiene standards.
|
Type: MMAN Product No.: 01.304.00.0001 |
|
|---|---|
| Medium | Heating water |
| Pipe Type | Steel pipes |
| Pipe Standard | DIN EN 10255, DIN EN 10220 Series 1 |
| Max. Operating Temperature (°C) | 70 °C |
| Ambient Temperature (°C) | - |
| Max. Operating Pressure (bar) | 6 bar |
| Certificate Number | |
| Test Specification |
Product No.: 01.304.00.0001