Compact adapter for steel pipe
Compact adapter for steel pipe
Product information:
Compact adapter made of nickel-plated brass with clamp connection
Application Hints:
Assembly aids/tools:
Allen key
Size 3 for Minigebo ½" and ¾"
Size 4 for minigebo 1"
Bit insert
HW3 for minigebo ½" and ¾"
HW4 for minigebo 1"
Compact adapter for steel pipe
Product categorie:
Compact adapters
Pipe types:
steel pipe
Pipe standards:
DIN EN 10255, DIN EN 10220 Series 1
Thread size 1 in ″:
1
Thread type 1:
Connection thread R
DN:
25
Outer diam. 1:
33,7 (1") mm
Threaded connection:
Male thread
Thread standard:
DIN EN 10266-1, ISO 7/1
Materials:
brass
Series:
304
Refinement:
nickel-plated
Seal materials:
EPDM
Product information:
Compact adapter made of nickel-plated brass with clamp connection
Application Hints:
Assembly aids/tools:
Allen key
Size 3 for Minigebo ½" and ¾"
Size 4 for minigebo 1"
Bit insert
HW3 for minigebo ½" and ¾"
HW4 for minigebo 1"
| Media: | Heating water |
|---|---|
| Pipe types: | steel pipe |
| Pipe types: | Steel pipes |
| Pipe standards: | DIN EN 10220 Series 1, DIN EN 10255 |
| Hierarchy type: | variant |
| Max. Operating temp.: | 70 °C |
| Max. Operating pressures: | 6 bar |
| B: | 54 mm |
| Thread size 1 in ″: | 1 |
| Thread type 1: | Connection thread R |
| DN: | 25 |
| Outer diam. 1: | 33,7 (1") mm |
| L: | 60 mm |
| Threaded connection: | Male thread |
| Thread standard: | DIN EN 10266-1, ISO 7/1 |
| Product type: | MMAN |
| Materials: | brass |
| Series: | 304 |
| Width across flats SW: | 41 mm |
| Refinement: | nickel-plated |
| Seal materials: | EPDM |
| Net weight: | 0,364 kg |
minigebo
minigebo our compact repair solutions for tight installation situations
Tight spaces? No problem! The minigebo Socket is the ultimate innovation for radiator connections and drinking water installations - compact, reliable and incredibly easy to install. No welding, no tapping, no special tools required - just an Allen key! Designed for quick and safe installations, minigebo makes working in tight spaces effortless. With its high-quality compression fitting, it provides a dense and permanent solution for heating systems and drinking water applications.
Tested and certified for long-term use, it fulfils the highest safety and hygiene standards.
Fields of Application
|
Type: MMAN Product No.: 01.304.00.03 |
|
|---|---|
| Medium | Heating water |
| Pipe Type | Steel pipes |
| Pipe Standard | DIN EN 10255, DIN EN 10220 Series 1 |
| Max. Operating Temperature (°C) | 70 °C |
| Ambient Temperature (°C) | - |
| Max. Operating Pressure (bar) | 6 bar |
| Certificate Number | |
| Test Specification |
Dimensions / Weights
Type: MMAN
Product No.: 01.304.00.03
Product No.: 01.304.00.03
B:
54 mm
L:
60 mm
Width across flats SW:
41 mm
Net weight:
0,364 kg
Product Variants / Other Sizes
Type: MMAN